Poslovni savjeti Richarda Bransona za uspjeh u biznisu su uvijek zanimljivi. Ovaj put, Branson nam donosi 8 odličnih biznis savjeta.
Popularni američki biznismen Richard Branson jedini je poduzetnik koji je u osam različitih industrija uspio stvoriti kompanije od osam milijardi dolara.
Ovo su, prema pisanju Business Insidera, korisni savjeti koji su Bransonu pomogli u građenju velikog poslovnog carstva, a on ih rado dijeli dalje:
1. Ako ne uživaš u tome, ne radi to
Vođenje vlastitog posla zahtjeva mnogo vremena, suza i znoja. Ali na kraju dana, trebate biti ponosni na ono što ste (iz)gradili.
2. Budite vidljivi
Dok je stvarao Virgin Airlines, Branson je dobio bezvremenski savjet od Sir Freddieja Lakera, tajkuna u avio-biznisu: “Pobrini se da uvijek budeš na prednjoj stranici umjesto na zadnjoj”.
3. Više slušajte, manje pričajte
Jedini način da saslušate druge kako treba je da budete tiho dok govore, bez da ih ometate sve dok nisu gotovi.
4. Ne možete imati biznis bez rizika
Jedna od najomiljenijih Bransonovih uzrečica glasi: “Hrabri možda ne žive vječno, ali oprezni ne žive uopće”. Svaki biznis zahtjeva rizik.
5. Ne možeš to učiniti sam
Nemoguće je sve napraviti sam i nemoguće je da ste dobri u svemu što radite. Kako bi popunili “rupe” u područjima gdje niste dobri, treba angažirati druge.
6. Svatko je kovač svoje sreće
Prema Bransonovim riječima “svatko tko želi raditi na tome da postane sretniji, poboljšat će svoj stupanj sreće”.
7. Pronađite mentora
Dok je bio mlađi, Richard Branson mentora je pronašao u računovođi Davidu Beeversu – prijatelju njegovih roditelja koji ga je naučio osnove knjigovodstva i uveo ga u svijet biznisa.
8. Potražite drugo, pa i treće mišljenje
Prema Bransonu, onaj tko želi uspjeti mora naučiti slušati, a prije nego što određenu ideju želi sprovesti u djelo, bitno je poslušati što drugi misle.
Richard Branson biografija
Cijeli je život jurio u petoj brzini i odlično se zabavljao. Zbog disleksije je bio očajan učenik i nikada nije stekao diplomu, ali je svoj hendikep pretvorio u globalni uspjeh.
U autobiografiji ‘Kako sam izgubio nevinost’ – izašloj u nas u izdanju kuće Profil – četvrti najbogatiji Britanac, sir Richard Branson, donosi uzbudljivu priču o pustolovu i jednom od danas najvećih poslovnih genija , osnivača i predsjednika Grupe Virgin pod čijim se okriljem nalazi više od 400 tvrtki.
‘Zabava je ključna u načinu kako volim voditi posao i ona je bila ključna u svemu čime sam se bavio od samoga početka. Zabava je tajna Virginova uspjeha, više od ičega drugoga.
Svjestan sam toga da se zamisao biznisa kao nečega zabavnog i kreativnog kosi s njegovim konvencionalnim poimanjem i da sasvim sigurno odudara od načina na koji o njemu podučavaju u nekima od poslovnih škola…’
To je vrlo jednostavna, a tako teško dokučiva filozofija jednog od najvećih poslovnih genija našega doba, pustolova i četvrtog najbogatijeg Britanca, sir Richarda Bransona, prema Forbesovoj ljestvici ‘teškog’ 4,6 milijardi dolara.
Iznosi je u višegodišnjem bestseleru, autobiografiji naslovljenoj ‘Kako sam izgubio nevinost’, a ta jedinstvena kombinacija poslovnog vodiča i osobne priče osnivača i predsjednika Grupe Virgin pod čijim se okriljem nalazi više od 400 tvrtki nedavno je izašla i u nas u izdanju Profila.
Prva je verzija objavljena još 1998. godine, ali je kasnije nadopunjavana sve do naših dana.
‘Oh, zajebi, učinimo to’, naslov je Bransonove ranije knjige o njegovom hrabrom i tvrdoglavom pristupanju poslu koji ga je odveo u stotine avantura, od glazbe (Virgin Records), zrakoplovstva (Virgin Atlantic Airways) i trgovačkog lanca (Virgin Megastores), do bezalkoholnog pića (Virgin Cola), radija (Virgin Radio), željezničkog prijevoza (Virgin Rail), fitnes klubova (Virgin Active) i mobilnog operatera (Virgin Mobile).
Suradnici su ga zvali ‘Dr. Da‘, jer je pristajao na svaku dobru, nerijetko ludu ideju, šireći posao na najneočekivanija područja, od financijskih usluga i svadbene opreme do internetske maloprodaje vina.
Ekspanziju Virgina na toliko raznolikih područja Branson tumači svojom ‘nezasitnom željom za uživanjem u novim iskustvima i izazovima’, opisujući sebe kao dinamičnog, neumornog i uspješnog poduzetnika koji živi život punim plućima i kojemu su obitelj, prijatelji, zabava i avantura jednako važni kao posao.
Poslovni savjeti uspješnih biznismena
Poslovni svijet je prepun izazova, ali i prilika za one koji su spremni naučiti i prilagoditi se. Savjeti uspješnih biznismena mogu pružiti dragocjenu perspektivu i vodstvo onima koji tek počinju ili traže načine kako unaprijediti svoje poslovanje.
Ovdje ćemo istražiti neke od ključnih poslovnih savjeta koje nude uspješni poduzetnici.
Prvi savjet koji često ističu uspješni biznismeni jest važnost strasti prema onome što radite. Strast je ono što vas pokreće tijekom teških vremena i motivira vas da idete dalje čak i kada se suočavate s preprekama.
Strast također privlači i inspirira druge, bilo da su to zaposlenici, klijenti ili investitori. Kada ljudi vide koliko ste posvećeni i entuzijastični oko vašeg posla, lakše će vam pokloniti svoje povjerenje i podršku.
Drugi važan savjet tiče se učenja i neprestanog razvoja. Svijet se neprekidno mijenja, a s tim i tržište. Uspješni biznismeni znaju da nikada ne smiju prestati učiti.
Bilo da je riječ o novim tehnologijama, promjenama u industriji ili novim poslovnim strategijama, važno je ostati informiran i spreman na prilagodbu.
Mnogi uspješni poduzetnici redovito pohađaju konferencije, čitaju stručne knjige i slušaju podcaste kako bi ostali na čelu trendova i najboljih praksi.
Treći savjet odnosi se na značaj izgradnje i održavanja dobrih odnosa. Poslovni svijet ne funkcionira u vakuumu; odnosi koje izgradite mogu biti ključni za vaš uspjeh. To uključuje odnose s klijentima, dobavljačima, partnerima i naravno, zaposlenicima.
Uspješni biznismeni naglašavaju važnost transparentnosti, poštenja i poštovanja u svim poslovnim interakcijama.
Dobri odnosi mogu otvoriti vrata novim prilikama, olakšati pregovore i izgraditi dugoročnu lojalnost.
Četvrti savjet je važnost upravljanja rizicima. Iako je rizik neizbježan u bilo kojem poslovanju, ključ uspjeha leži u sposobnosti da se ti rizici pametno upravljaju.
Uspješni poduzetnici razvijaju strategije za mitigaciju rizika, poput diversifikacije portfelja, stvaranja robusnih planova za oporavak od katastrofa i implementacije snažnih sigurnosnih mjera. Također, znaju kada je pravo vrijeme za preuzimanje rizika, a kada je bolje biti oprezan.
Peti i posljednji savjet tiče se inovacija. U današnjem brzo mijenjajućem svijetu, oni koji inoviraju, prosperiraju.
Uspješni biznismeni kontinuirano traže nove načine kako poboljšati svoje proizvode, usluge i poslovne procese. To može uključivati sve, od razvoja novih proizvoda, preko poboljšanja korisničkog iskustva, do optimizacije internih procesa.
Inovacije ne samo da pomažu u ostajanju relevantnim, već i u stvaranju značajne konkurentske prednosti.
Svi ovi savjeti zajedno tvore temelj na kojem se može izgraditi stabilan iuspješan poslovni pothvat.
Učenje od onih koji su već postigli uspjeh može vam pomoći da izbjegnete uobičajene zamke i brže se krećete prema svojim poslovnim ciljevima.
Uz strast, učenje, izgradnju odnosa, upravljanje rizicima i inovacije, postavljate čvrste temelje za dugoročni uspjeh u bilo kojem poduhvatu.
Preporučujemo da pročitate:
- Kako smisliti naziv firme, pogledajte VIDEO UPUTSTVO
- Kako postati brend ?
- Najbolji sajtovi za zaradu na internetu
- Kako zaraditi novac online putem interneta (VIDEO)
- Besplatno skidanje pjesama sa interneta
- Kako prebaciti kontakte sa iPhone na Android mobitel: 3 jednostavne metode
- Koje su najbolje aplikacije za zaradu