back to top

Kako uštediti novac? pogledajte korisne savjete iskusnih štediša

Stalno sebi postavljamo pitanje kako uštediti novac. Štednja novca jedan je od zadataka za koji se kaže da ga je lakše reći nego učiniti!

Puno je više od pukog smanjenja trošenja novca, iako bi i sam taj dio bio popriličan izazov. Kako uštediti novac, koliko novca ćete uštedjeti, gdje ćete ga staviti i kako možete biti sigurni da će tamo ostati?

U vremenu u kojem živimo, gotovo smo prisiljeni naučiti kako uštediti novac i pokušati štedjeti u svakom segmentu života kako bismo poboljšali životni standard. To ponekad može značiti ozbiljna odricanja, a ponekad je dovoljno samo malo ustrajnosti i pažnje i čini se da će nam mjesečni prihod biti mnogo veći.

Prvo podmirite svoje dugove

Jednostavna kalkulacija koliko novca mjesečno potrošite na dugove pokazat će vam da je uklanjanje duga najbrži način oslobađanja novca. Kada se novac više ne koristi za plaćanje dugova, lako se može preusmjeriti na štednju. Uz to, što prije vratite dug, manje ćete kamate platiti i uštedjeti i taj novac.

Ako odlučite započeti štednju prije nego što u potpunosti isplatite dug, pogledajte kako možete uskladiti svoje dugove plaćajući manje kamate. Jedina ušteda novca koja ima prednost nad izmirivanjem dugova je stvaranje crnog fonda (odlaganje novca na stranu kada ćete živjeti 3-6 mjeseci u slučaju da izgubite prihod).

Postavite ciljeve štednje

Za kratkoročne ciljeve ovo je lako. Ako želite kupiti video igru, ako želite kupiti kuću, odredite koliko novca trebate za sudjelovanje. Dugoročni ciljevi, poput odlaska u mirovinu, zahtijevaju puno više planiranja (izračunavanjem koliko novca će vam trebati da biste udobno živjeli 20-30 godina nakon što prestanete raditi), a trebali biste vidjeti i koje ulaganje će vam pomoći da postignete svoje ciljeve.

kako uštediti novac
kako uštediti novac

Uštedite struju

To možete postići kratkim tuširanjem, isključivanjem nepotrebnog svjetla ili bilo kojeg drugog kućanskog aparata ili pomagala koje vam u tolikoj mjeri nije neophodno. Budite iskreni prema sebi.

Odredite vremenski period

Na primjer: “Želim da mogu kupiti kuću za dvije godine.” Da biste postigli kratkoročne ciljeve, postavite tačan datum i provjerite je li taj cilj postignut u tom periodu. Ako ne, samo ćete se obeshrabriti.

Izračunajte koliko će vam trebati da uštedite tjedno, mjesečno ili od svake plaće da biste postigli svaki od svojih ciljeva štednje. Za svaku stavku za koju želite uštedjeti izračunajte koliko vam je potrebno da odmah počnete štedjeti.

Za većinu ciljeva uštede, najbolje je uštedjeti isti iznos u svakom periodu. Da biste postavljene ciljeve učinili realnima, postavite vremenski okvir tako da možete doseći iznos koji možete izdvojiti.

Pratite svoje troškove

Ono što uštedite je razlika između dvije aktivnosti: koliko zarađujete i koliko trošite. Budući da imate veću kontrolu nad trošenjem, bilo bi pametno preispitati svoje troškove. Nekoliko sedmica ili mjesec dana pratite sve na što ste potrošili novac.

Budite što detaljniji i nastojte da ne izostavite male troškove. Navedite kategoriju za svaku kupovinu ili trošak, na primjer: najam, osiguranje automobila, rata kredita za automobil, telefonski račun, račun za kablove, usluge, grijanje, hrana, zabava itd.

Smanjite svoje troškove

Dobro pogledajte svoje troškove nakon mjesec ili dva. Vjerovatno ćete se iznenaditi kad vidite koliko ste na šta potrošili; koliko je išlo na sladoled , kazne za nepropisno parkiranje? Šanse su da ćete vidjeti očigledne uštede koje možete ostvariti. Međutim, ovisno o tome koliko trebate uštedjeti, možda ćete trebati donijeti neke ozbiljne odluke.

Razmislite o svojim prioritetima i odreknite se onoga bez čega možete. Izračunajte koliko ćete uštedjeti godišnje i bit ćete motivisani za uštedu na malim promjenama. Evo kako uštediti novac

Možete li se preseliti u jeftiniji stan ili kuću? Možete li refinancirati kredit?

Možete li uštedjeti na benzinu ili se uopće odreći automobila? Ako vaša porodica ima više automobila, možete li taj broj smanjiti na jedan?

Možete li dobiti bolju cijenu osiguranja? Raspitajte se i pogledajte hoćete li dobiti najbolju cijenu koju možete dobiti. Razmotrite i veće odbitke.

Kupujte robu sa popustom u prodavnicama odjeće. Rasprodajama na kraju sezone cijene su znatno snižene i možete uštedjeti do 50% od prvobitne cijene.

Možete li uštedjeti na telefonskim računima razgovarajući više putem besplatnih mrežnih usluga, kao što je Skype ?

Možete li živjeti bez kabla ili satelita?

Možete li smanjiti troškove raznih usluga?

Možete li ograničiti jedenje vani? Kupujete li hranu na veliko? Kuhate li više kod kuće? Možete uštedjeti puno novca kada kupujete hranu u samoposluzi.

Preispitajte svoje uštede

Oduzmite troškove koje morate imati od ukupnog prihoda koji donosite kući. Koja je razlika i da li se ona uklapa u vaše ciljeve štednje?

Ako ciljeve uštede ne možete uklopiti u svoj proračun, pogledajte za što štedite, odbacite ono što vam je manje važno ili prilagodite svoj vremenski okvir.

Možda ćete morati odgoditi kupnju novog automobila za godinu dana ili vam možda neće trebati toliko novi TV sa velikim ekranom.

Napravite budžet

Kad uspijete izbalansirati zaradu s ciljevima uštede i troškovima, planirajte svoj proračun tako da svakog mjeseca ili za svaku platu znate koliko možete potrošiti na svaku stavku ili kategoriju predmeta. Ovo je posebno važno za troškove koji imaju tendenciju fluktuacije ili za koje znate da ćete imati velikih problema sa smanjenjem (npr. Mjesečni troškovi za kino / čokoladu / kafu itd.)

Prestanite koristiti kreditne kartice

Sve platite gotovinom ili platnom karticom. Ne koristite čak ni čekove. Lako je potrošiti više kada trošite sa banke ili sa kreditnog računa, jer ne znate tačno koliko imate na raspolaganju. Ako imate gotovine, pogledajte kako ostajete bez zaliha.

Možete čak odvojiti zasebnu količinu novca za svaki trošak npr. jedan za kafu, drugi za benzin, treći za razno. Kad uzmete od gomile za dati trošak, vidjet ćete koliko vam je ostalo i vidjet ćete i svoj limit.

Ako trebate imati kreditne kartice, a ne želite biti u iskušenju da vam ih svaki dan budu na raspolaganju, nekako označite dio u novčaniku gdje se nalaze, što će vas podsjetiti na vaše ciljeve štednje.

Kreditne kartice same po sebi nisu zle – sve je u samokontroli. Ako ih koristite odgovorno (npr. plaćate svaki mjesec), od njih možete imati koristi. Ali razlog zašto većina banaka zarađuje na kreditnim karticama je taj što ljudi na kraju troše novac koji nemaju.

Ako niste potpuno sigurni da svaki mjesec možete u cijelosti platiti iznos koji dugujete, bolje zaboravite na promocije kreditnih kartica kojima vas banke mame.

Otvorite bankovni račun na kojem ćete uštedjeti novac koji će vam donijeti kamate. Bit će vam mnogo lakše voditi evidenciju o vašoj ušteđevini ako je budete držali odvojeno od novca koji trošite.

kako uštediti novac
kako uštediti novac

Prvo plati sebi

Štednja bi vam trebala biti prioritet, pa nemojte reći da ćete na kraju mjeseca uštedjeti ono što vam je ostalo. Uštedu stavite na račun (ili u kasicu kasicu) čim dobijete platu.

Jednostavan, efikasan način da se započne štednja je polaganje 10% svake plate na štedni račun. Ovo djeluje lako i bez puno razmišljanja. Za nekoliko godina na računu ćete imati pristojan iznos i za nekoliko decenija postat ćete milioner.

Možete postaviti automatski prenos sa svog tekućeg računa na svoj štedni račun. Takođe možete direktno ulagati u svoju penziju.

Naučite kako uštediti novac na malim stvarima

Ovo je najbrži i najlakši način za povećanje vaše ekonomije. Ponekad niste ni svjesni koliko novca svakodnevno trošite na neke rituale. Navika je čudna stvar. Na primer, svakodnevno ispijanje kafe u lokalnom kafiću. Pomnožite to s brojem dana u mjesecu.

Takođe, budite svjesni količine električne energije ili vode koja se svakodnevno troši. Ako je u kući dovoljno toplo, nema potrebe da grijalica radi uzalud. Ako niko nije za računarom, nema potrebe za uključivanjem. Zatvorite slavine do kraja, ne dopustite da voda teče bez potrebe.

Ne bojte se, ovo nema nikakve veze sa škrtošću, kako bi neki zli jezici mogli reći ili barem pomisliti, to se svuda na Zapadu naziva savjesnim i ekonomičnim ponašanjem. Čineći to, ne profitirate samo od porodičnog i kućnog budžeta, već i od čitave zajednice, jer trošite manje električne energije i vode.

Uradi sam princip

Razmislite koliko više novca uložite u stvari koje biste realno mogli dovršiti sami, po mnogo nižim troškovima. Nije bitno da li vam trenutno nedostaje novac ili imate prazan džep, stvar je principa. Ako se naviknete na takav tempo života, moći ćete uštedjeti i još završiti više u jednom danu.

Na primjer, koliko ste puta sjedili u automobilu bez potrebe da idete kod prijateljašto je samo kilometar ili dva od vaše kuće. Da ste odustali od nekoliko minuta serije koju ste gledali (a koja vam se nije ni svidjela), mogli biste uštedjeti na gorivu.

Da ne spominjemo koliko je hodanje zdravije. Zamislite samo koliko ste puta uzimali gotovu hranu s tržnice, kada vam je bilo mrsko provesti petnaest minuta u kuhinji da napravite obrok od postojećih namirnica koje ste već imali u kući.

kako uštediti novac
Kako uštediti novac

Stavite sve na papir

Pratite svoje troškove. Ne dopustite si na kraju dana da mašete džepom i zapitate se: Gdje je moj novac? Pratite svoje troškove i prihode i uvjerite se koliko ćete više novca imati na raspolaganju slijedeći ovih nekoliko korisnih savjeta.

Korisni savjeti kako uštediti novac

  • Uvijek PROCJENITE svoje troškove i POTCIJENITE svoj prihod.
  • Pazi na svoje stvari. Na taj ćete ih način morati rjeđe zamijeniti. Još jedna stvar – nemojte ih mijenjati ako to zaista nije potrebno i uvijek provjerite garancije za nove stvari.
  • Ako neočekivano dobijete novac, uložite sve ili gotovo sve ušteđevine, ali ipak odvojite isti iznos koji ste ranije odvojili. Što prije postignete cilj uštede.
  • Većina ljudi može nešto uštedjeti, bez obzira na prihode. Ako malo uštedite, stvarate naviku štednje. Čak i ako uštedite 50KM mjesečno, naučićete da vam zapravo nije potrebno toliko novca koliko mislite da vam treba.
  • Ako redovno primate isti iznos plate, bit će vam lakše vremenom planirati proračun. Ako se vaša plata promijeni, bit će vam teže predvidjeti svoje troškove, jer ne znate koliko ćete novca dobiti sljedeći put. U proračunu navedite kategorije prema važnosti i prvo popunite najvažnije. Igrajte na sigurno; pretpostavimo da će proći neko vrijeme prije nego što vratite novac.

Upozorenja

Ako u svom krugu prijatelja imate rastrošne ljude, možda biste trebali pripremiti listu izgovora da im objasnite zašto ne možete uvijek izaći s njima.

Ne idite u razgledanje. Samo ćete biti u iskušenju da potrošite novac koji ne smijete dopustiti da izgubite. Kupujte samo prema unaprijed pripremljenoj listi.

Nakon napornog radnog tjedna, možda ćete se poželjeti prepustiti malo luksuzu, govoreći sebi “Zaslužujem to”. Zapamtite da stvari koje kupujete za sebe nisu pokloni, ali ih plaćate. Recite: „Naravno da to zaslužujem, ali mogu li si to priuštiti?

Ako si to ne mogu priuštiti, još uvijek vrijedim kao osoba i još uvijek zaslužujem ispuniti svoje ciljeve uštede. ” Ako niste u ozbiljnoj financijskoj situaciji (poput deset sekundi prije izbacivanja iz stana, a vaše troje djece gladuje), ne pokušavajte uštedjeti na svom zdravlju.

Izbjegavanje pravovremenih troškova zdravstvene zaštite kasnije vam može donijeti skupe probleme i glavobolje.

Mihael
Mihaelhttps://poslovne.com
Mihael je autor na nekoliko biznis portala. Prati dešavanja vezana za poslovni svijet i piše korisne članke za online zaradu od kuće.
spot_img

DRUGI UPRAVO ČITAJU

Možda vas zanima